Mi is az a Pánikbetegség?

Néveredet és meghatározás:
A görög Pán pásztoristen nevéből ered a pánik szó. Az ő iszonyatos hangja vagy egy másik értelmezés szerint az őt kísérő szatírok rikoltozása váltja ki másokban a „páni félelmet”, azaz a rettegést és a menekülést.

A pánikbetegség tünetei:

Leggyakrabban előforduló panaszok a pánikroham során: heves szívdobogás érzése, szapora szívverés, izzadás, verejtékezés, remegés, reszketés, fulladás vagy légszomj érzése, toroktáji gombócérzés, mellkasi fájdalom vagy diszkomfort érzése, hányinger és/vagy hasi diszkomfort, szédülés, bizonytalanság-, vagy ájulásérzés, a valóság megváltozásának, vagy elvesztésének az érzése, megőrüléstől vagy az önkontroll elvesztésétől való félelem; halálfélelem, zsibbadás, bizsergés, érzéketlenség, hideg-, meleghullámok érzése, hidegrázás vagy kipirulás.Előfordul még: fejfájás, szapora légvétel, gyengeségérzés, izomgörcsök, izomfájdalom, viszketés, szájszárazság, fokozott bélmozgás, vizelési inger.
Visszatérő, váratlanul fellépő pánikrohamok: a roham jelentkezésekor semmilyen objektív veszély, megjósolható, biztos helyzet nincs, a rohamok hirtelen kezdődnek, néhány percen belül elérik a maximális intenzitásukat, majd 10-30 perc múlva oldódnak. Két pánikroham között relatíve szorongásmentes időszak van, bár gyakori a tartós aggódás, félelem az újabb roham kialakulásától; rohamokkal kapcsolatban jelentős magatartásváltozás, félelem olyan helyeken, helyzetekben ahonnan a menekülés nehéz; félelem attól, hogy nincs kéznél azonnali segítség rosszullét esetén; a munkabíró képesség csökkent; társadalmi kapcsolatok csökkenése, szociális izoláció előfordul; életvitelben kialakult nehézségek.
Mindig meglévő tünet az ismétlődő, súlyos szorongással, intenzív félelemmel és különféle testi tünetekkel járó roham, valamint az anticipátoros szorongás (félelem egy újabb rosszulléttől) kialakulása.
Jellemző még: fokozott készenléti állapot, nyugtalanság, koncentrációzavar, feledékenység, kilátástalanság érzése, hangulati nyomottság, rossz közérzet, fokozott síráskészség, kétségbeesés. Gyakran előfordul a derealizáció, deperszonalizáció érzése, valamint alvászavar, esetleg öngyilkossági gondolatok jelentkezhetnek. A pánikroham gyakran valamely ún. testi betegség kapcsán kialakult rosszullét formáját öltheti, pl. a szívtáji szorító érzés, fájdalom, anginás roham, infarctus lehetőségét veti fel, ennek kizárása érdekében intézeti ellátásra kerülhet a beteg. Ezt követően gyakran alakulnak ki félelmek különféle betegségektől, leggyakrabban szívrohamtól.

A pánikbetegség kialakulásának okai:


Az okok ma még nem tisztázottak, csak elméletek vannak.

Biológiai elméletek: katekolaminszint növekedése a központi idegrendszerben, locus coeruleus rendellenesség, a központi idegrendszer széndioxid túlérzékenysége, laktátmetabolizmus zavara, GABA-rendszer rendellenessége, kolecisztokininszint emelkedése, noradrenerg vagy szerotonerg neurotranszmisszió változása, diszregulációja, a receptorfunkciók és az intracelluláris jelátvivő rendszer változása.
Pszichológiai elméletek:

Pszichodinamikus elmélet: az elfojtás, mint gyakori elhárító mechanizmus, a tárgykapcsolatok zavarát, a szeparációs szorongás szerepét, a fokozott introceptív érzékenységet hangsúlyozza.

A tanuláselméleti modell szerint a fejlődés során a szorongás a félelmetes helyzetekre adott kondicionált válasz. A kognitív elméletek az információfeldolgozás sajátos zavarát írják le. Eszerint pánikzavarban a betegek szomatikus érzéseiket túlértékelik, a reálisnál veszélyesebbnek tartják. A pszichofiziológiai modell szerint fiziológiai szabályozási zavar – különösen hiperventilláció, helytelen légzési minta – és az ennek következtében megjelenő tünetek katasztrofálissá minősítése, mint kognitív zavar, áll a pánikrohamok hátterében. A két tényező egymást erősítő hatása önrontó kör kialakulásához vezet.



Terápia:


Pszichoterápia:


Elsősorban ajánlott pszichoterápiás módszerek a kognitív és viselkedésterápiák. Ezeken kívül hatékonyan alkalmazhatók a dinamikusan orientált, a személyközpontú, a relaxációs terápiák, valamint a hipnoterápia és a csoportterápiák is. A szupportív, támogató pszichoterápia végzése minden esetben indokolt. Megemlítendő a pánikzavar esetén sikerrel alkalmazott pszichofiziológiai kontroll terápia is.

Biológiai terápia:


Elsőként választandó szerek az SSRI-k (selectiv serotonin reuptake inhibitorok). Az SSRI-szerek pániktünetekre kifejtett hatása nem jelentkezik kb. 10 napnál korábban, ugyanakkor az adás korai szakában figyelembe kell venni az átmenetileg jelentkezô feszültséget, ingerlékenységet. Mivel a pánikbetegek erre fokozottabban érzékenyek, ezért fokozatos dóziseszkalációra van szükség. Másodikként választandó szerek a triciklikus antidepresszánsok (TCA), amennyiben a beteg nem reagál a megfelelő dózisú, megfelelő ideig tartó SSRI-kezelésre. A TCA-k közül elsősorban a clomipramin alkalmazása indokolt. Szerotonin és noradrenalin reuptake inhibitorok (SNRI-k) is használhatók az SSRI-kezelésre nem reagáló esetekben, valamint reverzibilis MAO-A inhibitorok (RIMA). Benzodiazepinek alkalmazása a pánikzavar kezelésében abban az esetben indokolt, amennyiben a súlyos szorongásos tünetek hirtelen, gyors enyhítésére törekszünk. A pániktünetek kezelésére a nagypotenciálú szerek jönnek szóba (clonazepam, alprazolam). Fontos, hogy a benzodiazepineket mielőbb hagyjuk el (dependencia kialakulásának veszélye!) fokozatosan csökkentve a dózisukat az ún. rebound tünetek (szorongás, alvászavar) megelőzése miatt. Augmentáció: SSRI-kezelés mellé benzodiazepin állítható be. SSRI-re mutatkozó részleges válasz esetén adjuváns szerként szóba jöhet TCA adása kis dózisban.



felhasznált irodalom:
Ronald J. Comer - A lélek betegségei
Atkinson - Pszichológia
Kopp Mária Fóris Nóra- A szorongás Kognitív viselkedésterápiája
Forrás: http://www.panikbetegseg.eu

1 megjegyzés:

  1. Пожекан нанак длянто с севалова телянто
    Пожекан нанак длянто длянто titanium solvent trap monocore севалова длянто titanium belly button rings севалова длянто длянто длянто длянто длянто titanium mens rings длянто titanium dioxide formula севалова длянто длянто длянто севалова длянто thinkpad x1 titanium

    VálaszTörlés